2019 yılı Göbeklitepe yılı ilan edildi. Göbeklitepe M.Ö 10000 yılına kadar uzanan insanlığın başlangıcını temsil eden İngiltere’de bulunan dünyaca ünlü Stonehenge anıtından daha da eski bir tarihe sahip Türkiye’de Şanlıurfa ilinin 20 km doğusunda bir çiftçinin tesadüf eseri bulduğu dünyanın en ünlü arkeolojik çalışmasıdır. Dünya tarihinin en önemli kalıntılarından biri olan Göbeklitepe’de 1995 yılından beri devam eden arkeolojik çalışmalar bu bölgeye olan ilgiyi yıllar içerisinde daha da arttırdı. Yerleşik tarih anlayışı tarım toplumundan sonra dinlerin oluştuğunu varsayarken Göbeklitepe’nin bulunuşu tüm tarihi alt üst eden ve bugün bile gizemini hala koruyan bir durum oldu. Göbeklitepe’de bulunan ayinsel imgeler yerleşik düzene geçilmeden önce de din olgusunun olabileceği üzerine tartışmalar yarattı.

GÖBEKLİTEPE DİZİSİ NETFLİX’DE YAYINLANACAK

Bu gizemli durum ve son yıllarda dünya çapında Göbeklitepe’ye olan ilginin artmasından kaynaklı olacak ki Netflix yapımcıları duruma el attı. Daha önce de adından sıkça söz ettiren ve Netflix’in ilk orjinal Türk yapımı dizisi olan, Çağatay Ulusoy’un başrolünde oynadığı, İstanbul’un tarihi ve eski bir şehir olmasının yardımıyla Osmanlı tarihi ve günümüz dünyasını biraraya getirerek fantastik bir dizi meydana getiren Netflix ekibi yeni fantastik bir projeye adım atıyor. Başrolünde Beren Saat’in yer alacağı yeni fantastik Türk yapımı Netflix dizisi tüm dünyada ilgi toplamayı planlıyor.

Tüm dünyanın ilgisinin olduğu Göbeklitepe ile birleştirilen fantastik kurgu şimdiden bir çok kişi tarafından merak uyandırıyor.Başrolünde Beren Saat’in rol alacağı dizinin ne zaman Netflix izleyicisiyle buluşacağı belirsizliğini koruyor. Bilindiği üzere Beren Saat’in kısa bir süre önce İnstagram’da doğum günü mesajı olarak paylaştığı hüzünlü mesaj gündeme oturmuş ve Kenan Doğulu ile ayrılacakları yönünde bir çok mecrada dedikoduya sebep olmuştu. Fakat Kenan Doğulu yaptığı basın açıklamasında böyle bir durumun söz konusu olmadığının altını çizmişti.

BİR CEVAP BIRAK